Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije je pred začetkom Blejskega strateškega foruma na vlado in ministrstvo za zunanje in evropske zadeve naslovila poseben poziv v zvezi z razmerami v Gazi.

Spoštovani predsednik, spoštovana ministrica,

v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) z grozo spremljamo razmere v Gazi in izraelske operacije na okupiranih ozemljih v Vzhodnem Jeruzalemu in na Zahodnem bregu, ki jih zaradi genocidnih dejanj preiskuje Meddržavno sodišče v Haagu. Na kršitve človekovih pravic Palestincev in mednarodnega prava opozarjajo številne organizacije. Poročevalci Združenih narodov, vključno z generalnim sekretarjem ZN Antoniom Guterresem in Visokim komisarjem ZN za človekove pravice Volkerjem Türkom, že mesece opozarjajo na izraelsko ignoriranje Ženevskih konvencij, Listine Združenih narodov in tudi julijskega mnenja Meddržavnega sodišča v Haagu ter obsojajo napade izraelske vojske na civilno infrastrukturo in palestinske civiliste, vse manj možnosti za preživetje je tudi za več kot 100 izraelskih talcev v Hamasovem ujetništvu. Med tarčami izraelskih bombardiranj in vojaških operacij so tudi šole in univerze, zdravstveni delavci opozarjajo na zdravstveno in sanitarno katastrofo.

Odbor za zaščito novinarjev CPJ navaja, da je bilo od 7. oktobra lani ubitih najmanj 116 novinarjev in drugih medijskih delavcev, od tega 111 Palestincev, dva Izraelca in trije Libanonci, pri čemer opozarja, da je to najbolj smrtonosno obdobje v zadnjih desetletjih. Novinarski sindikati in organizacije so pred dnevi zato naslovile pismo na predstavnike EU in pozvale k uvedbi sankcij zoper Izrael, pri tem so izpostavile tudi popolno izraelsko prepoved dostopa do območja Gaze za neodvisne medije, rekordno število samovoljnih pridržanj medijskega osebja, obtožbe o mučenju in slabem ravnanju z novinarji, cenzuro in nezaslišane omejitve medijske svobode. Palestinski sindikati in poklicna združenja so države pred tem tudi pozvali, naj prenehajo dobavo orožja in druge pomoči Izraelu.

Pozivom h končanju spopadov, izraelskih zločinov nad Palestinci in k neovirani dostavi nujne pomoči beguncem v Gazi se pridružujemo tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije, ki zastopa več kot 80 odstotkov vseh sindikalno organiziranih v javnem sektorju pri nas. Slovensko vlado in pristojna ministrstva pozivamo, da uporabijo vse ukrepe, ki so jim na voljo, da se zagotovi spoštovanje mednarodnega prava in človekovih pravic, vključno s pravicami do obveščenosti, varnosti, šolanja, zdravstvene oskrbe, svobode in enakopravnosti. To naj bo tudi njena osrednja zahteva na prihajajočem 19. Blejskem strateškem forumu z naslovom »Svet vzporednih realnosti«. Slovenija je kot del mednarodne skupnosti in kot podpisnica mednarodnih konvencij dolžna narediti vse v njeni moči, da se spoštuje mednarodno pravo in takoj končajo mednarodna hudodelstva.

Za svet, v katerem bodo resnica, svoboda, solidarnost in enakopravnost edina realnost.

 

Branimir Štrukelj,

predsednik KSJS