Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije je poslanke in poslance DZ pozvala, da z amandmajem črtajo 3. člen Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti.
Spoštovane poslanke in poslanci,
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) smo izjemno razočarani nad enostranskim in popolnoma ne-transparentnim delovanjem Ministrstva za zdravje oziroma Vlade RS v zvezi s sprejemanjem novele Zakona o lekarniški dejavnosti.
Omenjeni zakon je eden izmed zakonov, ki sodijo v »paket zdravstvene zakonodaje«, ki so predmet usklajevanja s socialnimi partnerji v okviru posebnega strokovnega odbora Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Celotno besedilo zakona je bilo usklajeno na strokovnem odboru, zato ga je ESS soglasno potrdil na dopisni seji, ki je potekala med 21. in 25. 11. 2025. V soglasno usklajenem in potrjenem besedilu zakona ni bilo člena, ki bi kakorkoli urejal ugovor vesti za magistre farmacije niti ni bila nikoli v celotnem postopku usklajevanja izpostavljena namera Ministrstva za zdravje, da bi se ta vsebina uredila z obravnavano novelo.
V petek, 6. 12. 2024 smo med sejo ESS ugotovili, da je Vlada RS na svoji redni seji dan prej potrdila novelo Zakona o lekarniški dejavnosti, ki vsebuje dodaten – podtaknjen člen ki ga nikoli nismo obravnavali, kaj šele uskladili. S tem je Vlada RS kršila Pravila o delovanju ESS in v soglasno potrjen zakon vnesla dodaten člen, ki vsebinsko popolnoma odstopa od celotnega besedila. O »podtaknjencu« nas Ministrstvo za zdravje (MZ) ni obvestilo, temveč smo zanj izvedeli šele, ko je bil zakon objavljen na portalu Državnega zbora RS. ESS je zato sprejel sklep, ki se glasi: »Ekonomsko-socialni svet zahteva od Vlade Republike Slovenije, da Državni zbor Republike Slovenije obravnava novelo zakona o lekarniški dejavnosti v takšnem besedilu, kot je bilo sprejeto na seji Ekonomsko-socialnega sveta.«
Ugovor vesti je institut, ki terja poglobljen razmislek in resno usklajevanje. Nesprejemljivo je, da bi se ljudem onemogočil dostop do zdravil ali, da bi se jih postavljalo v stisko v najranljivejših stanjih. Kot je razbrati iz poročanja medijev, se MZ glede te bliskovite in skrivnostne akcije ni posvetovalo niti z Lekarniško zbornico niti s strokovno javnostjo.
V KSJS se ves čas zavzemamo za transparenten javni zdravstveni sistem, ki bo zagotavljal ustrezne delovne pogoje za zaposlene hkrati pa omogočal kakovostno obravnavo in dostopnost do zdravil ter zdravstvenih storitev za celotno prebivalstvo. Zato ostro obsojamo način, ki si ga je dovolilo MZ pri tem zakonu.
Spoštovane poslanke in poslanci, pozivamo vas, da z amandmajem črtate 3. člen Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1D), ki neustrezno in ne-transparentno uvaja nov 21.a člen.
Branimir Štrukelj,
predsednik KSJS