Načrt dela KSJS za leto 2025

Načrt dela Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) za leto 2025 temelji na Programskih usmeritvah KSJS za mandatno obdobje 2022 – 2026, sprejetih na 6. kongresu KSJS, 7. 4. 2022.

Letni delovni načrt KSJS obsega predvsem: delo organov KSJS; sodelovanje v odločanju na državni ravni; prioritetne naloge; organizacijski vidik in sodelovanje z drugimi sindikalnimi organizacijami.

 

1.      Delo organov KSJS

Stalni organi KSJS so: kongres, konferenca, predsedstvo, odbor za nadzor finančno-materialnega poslovanja in statutarna komisija, KSJS pa imenuje tudi različna delovna telesa in komisije. Stalno delovno telo je pogajalska skupina KSJS, delovne skupine in komisije pa imenuje predsedstvo po potrebi, za obravnavo posameznih normativnih aktov ali za oblikovanje skupnih predlogov in stališč.

Delovanje KSJS v letu 2025 bo vodilo predsedstvo, ki bo sprejemalo skupna stališča in odločitve o izvedbi dogovorjenih aktivnosti. Odredbodajalec za izvedbo finančnega načrta je generalni sekretar, ki ima poslovodna pooblastila.

Predsedstvo se bo sestajalo na rednih sejah, ki bodo, z izjemo poletnih mesecev, praviloma mesečno. Če bodo to narekovale razmere oz. potrebe po odločanju se bo predsedstvo sestalo tudi na izrednih sejah. Predsedstvo bo po potrebi uporabilo tudi možnost seje na daljavo ali dopisne seje.

Pogajalska skupina KSJS se bo sestajala predvsem v zvezi z usklajevanjem stališč povezanih z implementacijo novega plačnega sistema javnega sektorja. KSJS bo pri usklajevanju morebitnih zakonskih sprememb vztrajala, da se lahko spremembe, ki zadevajo temeljna vprašanja s področja sistema plač v javnem sektorju in uslužbenske zakonodaje, izvedejo le na podlagi soglasja reprezentativnih sindikatov javnega sektorja in vlade.

V letu 2025 se bodo po potrebi sestajale tudi delovne skupine KSJS za spremljanje izvajanja Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju in delovna skupina KSJS za pripravo nove pokojninske zakonodaje.

 

2.      Sodelovanje v odločanju na državni ravni

KSJS bo v letu 2025 nadaljevala z aktivnim sodelovanjem pri odločanju na državni ravni. Preko svojih predstavnikov bo sodelovala pri oblikovanju stališč in sklepov, ki bodo sprejeti na sejah ESS, Državnega sveta, na organih socialnega zavarovanja (na skupščini, upravnem odboru in območnih svetih ZZZS, na Svetu ZPIZ in Svetu ZRSZ), na organih nadzora dodatnega in poklicnega pokojninskega zavarovanja javnih uslužbencev ter na odborih Državnega zbora.

 

3.      Prioritetne naloge

Delovanje KSJS v letu 2025 bo v največji meri osredotočeno na:

·         spremljanje implementacije novega plačnega sistema javnega sektorja;

·         realizacijo zavez iz Dogovora o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v javnem sektorju;

·         sodelovanje pri pripravi reforme zdravstvenega sistema, s ciljem ohranitve in krepitve javnega zdravstva;

·         sodelovanje pri uveljavitvi sistema dolgotrajne oskrbe;

·         sodelovanje pri pripravi reforme sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki mora biti izvedena ob širšem družbenem konsenzu in s poudarkom na dostojnosti pokojnin;

·         dvig premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence;

·         sodelovanje pri pripravi davčne reforme;

·         spoštovanje veljavnih standardov pravne države, človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter zagotavljanje avtonomnosti in neodvisnosti inštitucij pri zagotavljanju notranje varnosti države;

·         aktivnosti za krepitev položaja in vloge sindikatov ter spremembe Zakona o reprezentativnosti sindikatov in Zakona o stavki.

 

4.      Organizacijski vidik in sodelovanje z drugimi sindikalnimi organizacijami

KSJS bo skrbela za organizacijsko rast ter bo odprta za sodelovanje z drugimi sindikalnimi centralami in sindikati ter za morebitno vključevanje novih sindikatov.

 

4.1.            Mednarodno sodelovanje in sodelovanje v projektih

KSJS bo v letu 2025 nadaljevala z navezovanjem stikov in s sodelovanjem z mednarodnimi sindikalnimi organizacijami, predvsem z ETUC – največjo evropsko sindikalno centralo, ter podpirala krepitev sindikalnih pravic in svoboščin v Evropi in svetu.

V letu 2025 se bo KSJS prijavila na javni razpis MDDSZ za izvedbo projektov, ki so namenjeni krepitvi sposobnosti socialnih partnerjev

 

4.2.            Obveščanje

KSJS bo o svojem delovanju, sprejetih stališčih, sklepih in odločitvah redno obveščala sindikate, člane KSJS, skrbela pa bo tudi za obveščanje javnosti in po potrebi sklicevala novinarske konference. Vse pomembnejše informacije za člane KSJS in javnost bodo dostopne tudi na spletni strani KSJS. Krepila se bo tudi pojavnost KSJS na družbenih omrežjih.

 

4.3.            Izobraževanje

KSJS bo v letu 2025 nadaljevala z izvajanjem rednih izobraževalnih seminarjev za funkcionarje in zaposlene ter sindikalne zaupnice in zaupnike vseh sindikatov KSJS.

 

4.4.            Zaposleni

KSJS bo v letu 2025 redno zaposlovala tri sodelavce: generalnega sekretarja, namestnico generalnega sekretarja in tajnico generalnega sekretarja. Pri pripravi zahtevnejših dokumentov in stališč bodo tudi v letu 2025 sodelovali strokovni sodelavci članov KSJS, po potrebi pa tudi zunanji strokovnjaki oziroma strokovnjakinje.

 

4.5.            Materialna podlaga

KSJS se bo financirala iz deležev članarine, iz najemnin za oddajanje poslovnih prostorov ter s prihodki od financiranja (dividende in obresti).

KSJS je v preteklem obdobju oblikovala znaten nepremičninski sklad, ki ga bo skušala v letu 2025 še povečati s prodajo preostalega deleža nepremičnega premoženja po Zakonu o lastninjenju nepremičnin nekdanje ZSS.

 

Zaključek

Aktivnosti KSJS bodo temeljile tudi na sprotnih pobudah članov, na aktualnem dogajanju v družbi in bodo v določeni meri tudi odziv na ravnanje vlade in socialnih partnerjev.

 

Branimir Štrukelj,

predsednik KSJS

 

Opomba: Načrt dela KSJS za leto 2025 je bil sprejet na 19. redni seji predsedstva KSJS, dne 13. 3. 2025, v Ljubljani.