Nagovor predsednika KSJS Branimirja Štruklja ob vložitvi podpisov pobude za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o Zakonu o interventnih ukrepih za razvoj Slovenije:

Zaradi nesprejemljivosti interventnega zakona, takojšnjih in številnih odzivov članstva ter dejstva, da predlagatelji pred tem niso bili pripravljeni na pogovor in se niso odzvali niti na naše pisne pobude, naj izločijo povsem nesprejemljive spremembe, smo se sindikalne centrale odločile, da začnemo zbirati podpise za vložitev pobude za naknadni zakonodajni referendum. To ni bila naša prva izbira, temveč odgovor na zavrnjen dialog in na vsebino zakona, ki je za nas nesprejemljiva. Našemu pozivu so se takoj pridružile nevladne organizacije in tudi same začele zbirati podpise. Zbiranje podpisov so nato napovedale še nekatere politične stranke.

V treh delovnih dneh in pol smo skupaj zbrali 47.223 podpisov. Vsakemu državljanu in vsaki državljanki se za podpis iskreno zahvaljujemo. 47.223 podpisov! Niti pritiski, oviranje in celo prepovedi zbiranja podpisov na delovnih mestih vas niso odvrnili od tega, da poveste, kaj si mislite o tem zakonu. Hvala vsem v imenu sindikalnih central in hvala v imenu nevladnih organizacij.

Tako impresivno število podpisov v tako kratkem času je prvo, a jasno sporočilo: to ni zakon za ljudi, temveč zakon proti ljudem, za kapital in menedžersko elito. Da to ni zakon za razvoj Slovenije, ampak zakon za razkroj socialne države.

V nekaj dneh zbiranja podpisov se je med sindikati in nevladnimi organizacijami spontano oblikovalo zavezništvo, ki ga je po naši presoji treba ohraniti. Lahko bi ga poimenovali »Zavezništvo za socialno državo«. Zavezništvo za zaščito pravic delavk in delavcev ter za varna delovna razmerja. Zavezništvo za univerzalno dostopno javno zdravstvo in kakovostno javno šolstvo. Zavezništvo za varno starost. Zavezništvo za pravično razporeditev bremen med prebivalstvom, z upoštevanjem načela solidarnosti: da tisti, ki ima več, tudi prispeva več za skupno dobro. Ta zakon to ključno načelo socialne države v temelju načenja.

Socialna država je eden od razlogov, da se Slovenija uvršča med države z višjo kakovostjo življenja, ki veliki večini prebivalstva omogoča vsaj spodobno življenje. Veliki večini, ne vsem! In prav zato je treba socialno državo krepiti, ne razgrajevati! Za ohranitev socialne države, ki jo podpisnice in podpisniki razumemo kot razvojno prednost, kot družbeno pogodbo za vključujoč in uravnotežen razvoj, ne pa kot oviro, ki jo je treba uničiti, se je vredno boriti z vsemi legalnimi in legitimnimi sredstvi. Slovenija po Ustavi ni le pravna, ampak tudi socialna država! In ko bomo branili socialno državo, bomo branili slovensko Ustavo.

In prvo legalno in legitimno sredstvo, ki ga bomo uporabili, je referendum. Referendum kot pravica ljudstva, da se neposredno opredeli do izbire o prihodnosti, ki je položena v ta zakon. Naj ljudje povedo, ali podpirajo usmeritev, ki temelji na socialni državi in konceptu socialno-tržnega gospodarstva, ali pa želijo v smer neoliberalne ekonomije in ideologije, kjer je dobiček edino merilo uspeha, solidarnost med ljudmi pa ima negativen prizvok. Spoštovane in spoštovani: »V Sloveniji ima oblast ljudstvo,« pravi 3. člen Ustave. In ljudstvo naj se odloči na referendumu!